Jesteś tutaj:
Strona główna »
Historia »
Bohater obrony Helu
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Bohater obrony Helu

Historia

Cena: 47,76 PLN

Autor: , Krzysztof Zajączkowski
Format: 160x235
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-7339-083-6
Wydawnictwo: CB Agencja Wydawnicza
Oprawa: Miękka


Biografia wybitnego oficera Polskiej Marynarki Wojennej, specjalisty w zakresie artylerii nadbrzeżnej. We wrześniu 1939 r. ówczesny kpt. mar. Zbigniew Przybyszewski dowodził baterią cyplową im. Heliodora Laskowskiego, dysponującą 4 działami Bofors kal. 152,4 mm produkcji szwedzkiej. Bateria odegrała istotną role w obronie polskiego Wybrzeża, m.in tocząc kilka pojedynków z okrętami niemieckimi. Największym sukcesem było trafienie kilkoma pociskami niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein".

W latach 1939-1945 przebywał w niewoli. Po powrocie do kraju z głosił się w 1945 r. do służby w "ludowej" Marynarce Wojennej. W 1950 r. aresztowany przez Informację Wojska Polskiego pod zrzutem udziału w tzw. spisku w wojsku. Po dwuletni śledztwie skazany na karę śmierci w sfingowanym procesie i zamordowany w grudniu 1952. Jego grobu do dziś nie odnaleziono. Krzysztof Zajączkowski jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jest autorem doskonałej biografii "Lekarz z Westerplatte. Major Mieczysław Mikołaj Słaby 1905-1948" oraz kilkudziesięciu artykułów i rozpraw naukowych. Książkę uzupełnia duża ilość zdjęć archiwalnych i dokumentów, w większości publikowanych po raz pierwszy.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Bohater obrony Helu, kupili również:

Człowiek i zaświaty. Wizje kar pośmiertnych w Polsce średniowiecznej
Druk na życzenie
Tematem książki są wyobrażenia na temat życia pośmiertnego -
26,25 PLN
Czy jestem jeszcze w swoim domu? Ostatnie dni Gerharta Hauptmanna
Opowieść o ostatnim okresie życia niemieckiego pisarza i dramaturga, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1912r., który zmarł 6 VI 1946r. w Jagniątkowie kolo Jeleniej Góry. Obszerne posłowie J. Skowrońskiego i biogram G. Pohla. Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem dokumentalnym "Tajemnica Łąkowego Kamienia".
39,90 PLN
Kapitulacji nie było. Historia dotąd przemilczana... Z dziejów mniejszościowych kosciołów chrześcijańskich pod okupacją niemiecką 1939-1945
W książce opisano tragiczne losy Kościołów chrześcijańskich i wyznań w okupowanej Polsce w latach II wojny światowej. Tragiczne losy wyznawców owych Kościołów, a zwłaszcza duchownych oraz działaczy świeckich, do dziś nie zostały ukazane, a publicystyka poświęcona tym sprawom jest znikoma.
25,00 PLN
POLACY I CZESI NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM W LATACH 1848–1945
Dystrybucja
Dr Dariusz Miszewski jest autorem monografii. Aktywność polityczna mniejszości polskiej w Czechosłowacji w latach 1920–1938, Toruń 2002, za którą otrzymał nagrodę Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego II Stopnia w 2003 r.
34,00 PLN