Jesteś tutaj:
Strona główna »
Nauki humanistyczne »
Bolesława Leśmiana światopogląd nowoczesny
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Bolesława Leśmiana światopogląd nowoczesny

Nauki humanistyczne

Cena: 35,00 PLN

Format: 135x205
Rok wydania: 2000
Liczba stron: 242
ISBN: 83-7052-740-X
Język: polski
Wydawnictwo: Universitas
Autor: Zięba Jan
Oprawa: Miękka


Druk na życzenie
Książka Jana Zięby poświęcona w całości filozoficzno-estetycznej eseistyce Bolesława Leśmiana jest próbą przywrócenia tej niezwykle inspirującej części dzieła wybitnego poety należnego jej ważnego miejsca we współczesnych polskich badaniach literackich. Chodzi tutaj zarówno o ukazanie jej dużego znaczenia w obrębie całej twórczości Leśmiana, jak też o uznanie jej za jedno z istotnych świadectw nowoczesnej świadomości artystycznej polskiej literatury XX wieku.

Rekonstrukcja zawartego w tych esejach Leśmianowskiego światopoglądu - rozpatrywanego kolejno w kontekście kluczowych kierunków filozoficznych ostatniego stulecia (część I), nurtów XX wiecznej krytyki kultury (część II) oraz nowoczesnych manifestów estetycznej i artystycznej świadomości (część III) - pozwala autorowi tej pracy na udowadnianie tezy, że Bolesław Leśmian to nie tylko wielka i nieporównywalna z niczym indywidualność poetycka, ale również współtwórca, uczestnik, a czasem i prekursor ważnych poglądów intelektualnych naszego wieku. Innymi słowy, zostaje tutaj podjęta próba ukazania Leśmiana jako artysty nowoczesnego czy też, jak kto woli, modernisty - przy szerokim chronologicznie rozumieniu modernizmu w literaturze i kulturze polskiej.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Bolesława Leśmiana światopogląd nowoczesny, kupili również:

„Łupaszka” „Młot” „Huzar” Działalności 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK 1944-1952
Druk na życzenie
Autorzy w efekcie długotrwałych badań opracowali pierwszą bodaj, tak szczegółową i dokładną monografię jednego z najważniejszych zgrupowań polskiej antykomunistycznej partyzantki okresu lat powojennych.
145,95 PLN
Białe słonie Courageous, Glorious, Furious
Druk na życzenie
To opis historii powstania, rozwoju i udziału w obu wojnach światowych brytyjskich okrętów:
39,90 PLN
Filozofia zła: Nabert, Marcel, Ricoeur
Druk na życzenie
Wypowiedzenie pierwszego Tak wobec jawiącej się rzeczywistości pociąga za sobą postulat poszukiwania jej sensu, który uzasadniałby owo Tak.
32,00 PLN
Homeopatia
Druk na życzenie
Pierwszy tom nowej serii „Popularna Encyklopedia New Age”.
22,58 PLN
Konstrukcja i modelowanie odzieży ciężkiej
Druk na życzenie
Omówiono w nim zasady konstrukcji i modelowania odzieży ciężkiej damskiej i dziewczęcej oraz męskiej i chłopięcej dla różnych typów figur.
63,00 PLN
Międzynarodowy komentarz do Pisma Świętego. Tom VII: Ewangelie. Dzieje Apostolskie
Druk na życzenie
Wprowadzenie do Ewangelii (Znaczenie terminu „ewangelia”, Problem synoptyczny, Zbiór z Nag Hammadi, Kanon Ewangelii Kościoła, Ewangelia jako gatunek literacki),
40,00 PLN
Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie
Druk na życzenie
Książka zatwierdzona przez Ministra Edukacji Narodowej jako podręcznik dla uczniów klas II zasadniczej szkoły zawodowej o zawodach: stolarz, stolarz galanterii drzewnej oraz stolarz-tapicer.
69,30 PLN
Projekt Edukacyjny - Projekt Artystyczny
Druk na życzenie
Książka składa się z dwóch części; rozważań teoretycznych nad pracą metodą projektów oraz opisów realizacji wybranych projektów powstałych na przestrzeni ostatnich lat. Opisy zostały podzielone na grupy. Pierwsza grupa to projekty zrealizowane z dziećmi w wieku szkolnym głównie w Weimarze i Bautzen w Niemczech.
35,00 PLN
Roboty podłogowe i okładzinowe. Technologia
Druk na życzenie
Dostępne w 24 godziny
W podręczniku omówiono wykonywanie podkładów, izolacji i nawierzchni podłóg oraz okładzin ściennych z różnych materiałów z zastosowaniem odpowiednich maszyn i urządzeń oraz sprzętu pomocniczego.
52,50 PLN
Rozwój światowej myśli geopolitycznej
Druk na życzenie
Książka składa się z dwu części. Pierwsza przedstawia i poddaje krytycznej analizie poglądy ośmiu klasyków światowej geopolityki. Druga omawia wybrane idee i koncepcje geopolityczne dotyczące Europy.
35,00 PLN
Rysunek w arteterapii
Druk na życzenie
Rysunek jest pewnego typu fenomenem, zarówno jako medium w twórczości, w sztuce, ale również jeśli chodzi o definiowalność tego pojęcia. Nie ma jednej, jednoznacznej definicji rysunku. Wręcz przeciwnie: mamy do czynienia z nieprawdopodobną ilością znaczeń tego pojęcia. Artyści, krytycy, pedagodzy w różny sposób pojmują formę i znaczenie rysunku i w różny sposób określają to medium.
34,00 PLN
Składnia łacińska
Druk na życzenie
Składnia łacińska Z. Samolewicza i T. Sołtysika pretenduje wśród badaczy do miana jednego z najlepszych polskojęzycznych opracowań składni i stylistyki łacińskiej.
41,00 PLN