Jesteś tutaj:
Strona główna »
Geopolityka »
Białoruś. Model państwa i gospodarki
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Białoruś. Model państwa i gospodarki

Prezentowana praca jest rezultatem projektu badawczego Europejskiego
Centrum Analiz Geopolitycznych. ECAG interesował się sytuacją u naszego
wschodniego sąsiada od dłuższego czasu, analizując zachodzące za Bugiem
procesy społeczne, polityczne i ekonomiczne.

Ma charakter interdyscyplinarny;
jej autorzy starają się ukazać splot szeregu różnych czynników
wpływających na ukształtowanie się tego, co określamy niekiedy mianem
białoruskiego modelu społeczno-gospodarczego. Bez wątpienia bowiem
Białoruś wybrała odmienną od większości państw dawnego bloku wschodniego
drogę transformacji po rozpadzie Związku Radzieckiego i uzyskaniu
niepodległości. Analiza nie ma przy tym na celu podejmowania się określonych
ocen i opiniowania zachodzących procesów; element prognostyczny
rozpatruje wyłącznie potencjalne skutki i następstwa mogących nastąpić
zdarzeń. Nie sposób wszakże zakładać, że owe konsekwencje mogłyby nie
posiadać znaczenia dla Polski jako nie tylko państwa sąsiedniego, ale także
jednego z istotniejszych partnerów handlowych dla Mińska.
Średnia ocena produktu (3 / 2)

Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu


Dariusz Kosiur Stow. Wierni Polsce Suwerennej (2013-03-06 12:58:32)
Mimo, iż autorzy już we wstępie zastrzegają się, że nie analizują i nie oceniają, czy RB wybrała słuszną, czy złą drogę rozwoju po rozpadzie ZSRR, to jednak ogólna sugestia wypływająca z lektury tej publikacji jest następująca: w długoterminowej perspektywie (dwóch dekad) Białoruś zostanie wchłonięta przez Zachód - tu przez UE. Autorzy publikacji stwarzają pewne pozory wolności słowa, niezależności opinii i poglądów („zachodnie standardy”?) pisząc krytycznie o demokratycznych standardach w USA (w domyśle: UE jest inna, lepsza – ma to stanowić zachętę dla białoruskich polityków do akcesji do UE), które same łamią Prawa Człowieka, żądając ich przestrzegania w RB. Nie dodają, że UE jest tworem finansowej oligarchii z USA i tych standardów także nie przestrzega, czego najlepszym dowodem było użycie broni wobec demonstrujących Duńczyków już w 1992r., oszukanych w wymuszonym, powtórnym referendum (pierwsze wypadło nie po myśli twórców UE) dotyczącym tzw. traktatu z Maastricht. Autorzy twierdzą jednak, że RB także nie przestrzega standardów Praw Człowieka (głównie w kwestii wolności słowa i działania opozycji), czym właściwie wykluczają się z poważnej dyskusji politycznej. Zachodni publicyści – tu autorzy publikacji -, nie mają prawa do takich stwierdzeń tak długo, jak długo na Zachodzie będą istniały: bezdomność, bezrobocie, ludzka bieda skutkująca społecznym wykluczeniem (nie istnieją w RB) oraz totalny brak wolności słowa i swobody działalności wobec narodowych: polityki oraz publicystów i polityków negatywnie oceniających podporządkowanie wszystkich państw Zachodu światowej oligarchii finansowej, która sprawuje faktyczne rządy i określa wszelkie możliwe standardy. Publikacja ta została przekazana ambasadzie RB, a więc ma dotrzeć do szerszego kręgu białoruskich polityków, którzy, po jej lekturze, winni wyciągnąć następujący wniosek: wcześniej lub później i tak RB znajdzie się w UE, a więc nie warto służyć obecnej władzy - "reżimowi A.Łukaszenki" – szkoda czasu, lepiej działać w kierunku jego obalenia i wcześniejszego wejścia do UE, a tym samym skorzystać z profitów, które otrzymają wprowadzający RB do UE. Innymi słowy, im szybciej sprzedacie swój kraj Zachodowi, tym szybciej na tym interesie zarobicie – tak jak antynarodowy element w Polsce, w Czechosłowacji, na Węgrzech itd. Już sam fakt, iż publikacja ta jest firmowana przez ECAG, a więc agendę światowej zachodniej oligarchii finansowo-politycznej winien dyskryminować ja w oczach polityków i publicystów myślących w kategoriach dobra i suwerenności własnych narodów i państw.
Czeslaw (2013-02-01 03:13:13)
Dopiero dowiedzialem sie o wydaniu tej ksiazki. Jestem obywatelem Bialorusi, a do tego i dziennikarzem. Powiem szczerze, wydanie podobnych ksiazek w Polsce swiadczy o wielu. Przynajmniej, ze moj kraj wywoluje zainteresowaniu z najrozmaitszych powodow. Najwazniejszym z ktorych - jestesmy sasiadami, a do tego przez setki lat, a jeszcze dlatego, ze bylismy jednym panstwem. I mnie dziwi, - jak to, - Polacy, najblizsi dla nas mentalnie sasiedzie, po przystapieniu do UE, odgrodzili sie od nas murem, przez ktory przebic sie trudniej, niz za czasy sowieckie. A to szkoda! Jeszcze bardziej szkoda, ze wami, Polacy, rzadza biurokraci z Brukseli! Nigdy w dziejach tego nie bylo, by jakis Francuz lub NIemiec rozkazywal, czy mamy miedzy soba obcowac - Bialorusin i Polak. Sami, Polacy, wdzieli na siebie to chomato. No i beda was wodzili za mundsztuk. Wstyd! Wiele razy bywalem w Polsce. Znam was. I znam, ze odbieracie Bialorusinow rzetelnie. To niech ta ksiazka rozjasni rozum naszym niedobrozyczliwcom i da atuty naszym przyjaciolom. Bo, jak powiedzial Wlodzimierz Karatkiewicz - Bylem. Jestem. Bede. A to, ze idziemy wlasnym szlakiem - jak by to ktos nie odbieral w Europie po za Bugiem i po za Odra -nasza sprawa! Kto by w kraju nie rzadzil - Bialorusin pozostaje czlowiekiem godnym i dumnym ze swej przeszlosci, terazniejszosci i przyszlosci. Niech zyje Bialorus! I dopomoz nam Bog!

Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Białoruś. Model państwa i gospodarki, kupili również:

„Łupaszka” „Młot” „Huzar” Działalności 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK 1944-1952
Druk na życzenie
Autorzy w efekcie długotrwałych badań opracowali pierwszą bodaj, tak szczegółową i dokładną monografię jednego z najważniejszych zgrupowań polskiej antykomunistycznej partyzantki okresu lat powojennych.
145,95 PLN
„Studia Geopolitica” , Rok (1) 2010/2011
Dystrybucja
Zasadniczym celem pisma, stworzonego przez Inicjatywę Wydawniczą „Politikon”, jest propagowanie osiągnięć z zakresu geopolityki oraz integracja środowiska geopolitycznego wokół określonych tematów, projektów naukowo-badawczych oraz konferencji monograficznych. Na czele zespołu redakcyjnego stanęli dr Robert Potocki i dr Wojciech Kazanecki.
34,00 PLN
366 Obiadów - praktyczna książka kucharska (oprawa twarda)
Druk na życzenie
366 Obiadów… książka kucharska z początku XX wieku napisana przez autorkę „Kucharza krakowskiego” – Marię Gruszecką. Zawiera wypróbowane przepisy smacznych i zdrowych potraw, ciast, kremów, konfitur, soków, likierów oraz praktycznych porad wraz z dyspozycjami obiadów na każdy dzień roku. Reprint niniejszego wydania z 1930 r. pozostaje wciąż aktualnym źródłem przepisów kuchni staropolskiej, z biegiem lat pozycja to wielokrotnie wznawiana i uzupełniana przez autorkę - zagościła niemal w każdym krakowskim i galicyjskim domu.
49,90 PLN
Afrykański wygnaniec
Druk na życzenie
Publikacja poświęcona zagadnieniom uchodźstwa i prawom człowieka w krajach tzw. Rogu Afryki . Konfrontacja koncepcji praw człowieka, powstałej na gruncie cywilizacji euroamerykańskiej, z realiami krajów, w których cywilizacja ta jest często postrzegana jako zagrożenie dla własnych wartości kulturowych. Warszawa 1999. wyd. I
48,00 PLN
Arabia magica. Wiedza tajemna u Arabów przed islamem
Druk na życzenie
Praca oparta na oryginalnych przekazach arabskich, prezentująca elementy dawnych religii i ludowych wierzeń Beduinów w okresie przedmuzułmańskim.
29,90 PLN
Babilońska literatura mądrości
Druk na życzenie
Omówienie i prezentacja tekstów tłumaczonych z języka akadyjskiego (pismo klinowe). Na wybór składają się utwory o różnej wadze gatunkowej: od traktatów, pouczeń i przestróg moralnych, przez dysputy, po bajki i humoreski. Odpowiadają one tzw. biblijnej literaturze mądrości, księgom Przysłów, Koheleta i Hioba; historycznie ją jednak wyprzedzają, powstały bowiem w II tysiącleciu p.n.e. Warszawa 1998, wyd. I
28,00 PLN
Babilońskie zaklęcia magiczne
Druk na życzenie
Przekład z akadyjskiego i komentarz Krystyna Łyczkowska Zebrane babilońsko-asyryjskie zaklęcia, pochodzące z III-I tysiąclecia p.n.e. ukazują zadziwiającą współczesnego czytelnika mentalność starożytnych mieszkańców ziem położonych między Tygrysem a Eufratem.
25,00 PLN
Bezpieczeństwo systemów informacyjnych
Dystrybucja
Poradnik dla menedżerów, specjalistów i adeptów zarządzania ryzykiem oraz zapewniania bezpieczeństwa i ciągłości działania systemów informacyjnych.
59,00 PLN
Bóg (Nasz Pan Jezus Chrystus – osoba i życie)
Druk na życzenie
Jedna z najważniejszych książek katolickich XX wieku:
61,95 PLN
CENTRALNE OGRZEWANIE, WENTYLACJA, CIEPŁA I ZIMNA WODA ORAZ INSTALACJE GAZOWE W BUDYNKACH JEDNORODZINNYCH. Poradnik
Druk na życzenie
Czwarte wydanie poradnika gruntownie zmienione, uzupełnione i uaktualnione adresowane jest przede wszystkim do budujących i użytkujących domy jednorodzinne. Przedstawione w poradniku informacje nie wymagają specjalnego przygotowania technicznego, mają za zadanie ułatwić wybór, spośród proponowanych na rynku, systemów i wyrobów instalacyjnych.
47,00 PLN
Co się z czego robi i skąd pochodzi
Druk na życzenie
Dostępne w 24 godziny
Co się z czego robi i skąd pochodzi. Zbiór praktycznych wskazówek dla wychowawców i nauczycieli początkowych. Reprint książki z 1913 roku.
25,90 PLN
Dzieci w konfliktach zbrojnych
Dystrybucja
Z recenzji: Zjawisko występowania dzieci żołnierzy stanowi szczególny rodzaj zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci we współczesnych konfl iktach, zwłaszcza w krajach trzeciego świata.
19,90 PLN