Jesteś tutaj:
Strona główna »
Biografie i wspomnienia »
Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 rozmów z Wilniukami
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 rozmów z Wilniukami

Biografie i wspomnienia

Cena: 35,00 PLN

Format: 148x210
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 238
ISBN: 978-83-64033-53-7
Autor: Piotr Wdowiak
Język: polski
Wydawnictwo: Self publishing
Oprawa: Miękka


Dystrybucja
Wilniuk to dziecię Rzeczpospolitej Obojga, a dokładniej Wielu Narodów. To wytwór państwa federacyjnego, złożonego z Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dzisiejszy Wilniuk to potomek uczestników powstań, osób, którzy nie poddali się w działaniach I wojny światowej, przetrwali dramatyczne lata II wojny. Nigdy nie poddali się rusyfikacji, germanizacji, presji lituanizacyjnej czy sowietyzacji.Przed Państwem otwierają się dziś Litwa i Inflanty. Miejsca spoza głównych szlaków komunikacyjnych, krainy różnorodne, zmienne i fascynujące jak ich mieszkańcy, przyroda i pogoda.

Książka, którą dziś Państwo otwieracie ma 18 niepowtarzalnych Autorów, gdyż każdy z ich losów jest wyjątkowy. Niewątpliwie trudność w dotarciu do tych ludzi, sumująca się w tysiącach przebytych bezdrożami kilometrów i dziesiątkami nieprzespanych godzin była znaczącym kapitałem wstępnym dla naszych spotkań. Rozmowy są wyborem najciekawszych 17 spotkań z Wilniukami, Kanwą dla naszych spotkań było pogranicze i zjawisko pomieszania różnych narodów i tożsamości na terenach b. Wielkiego Księstwa Litewskiego. Poznacie Państwo historie ludzkie umiejscowione w okresie Rosji carskiej, przedwojennej Polski, wojennej okupacji radzieckiej i hitlerowskiej, czasach radzieckich, a następnie wolnej Litwy i Łotwy. Rozmowy te nie byłyby możliwe poza obszarem WKL i każde z tych spotkań potwierdziło, że jest ono w życiu moich rozmówców żywą przestrzenią. Po pierwsze dlatego, że należą oni w większości do pokolenia odchodzącego ze względu na wiek i doświadczenie życiowe, które można krótko podsumować – Świadkowie Historii. Po drugie, ich cechą wspólną jest świadomość historyczna i poczucie tego, że historia jest ciągłością. Głównymi wątkami naszych rozmów była rodzina, przywiązanie do języka ojczystego, świadomość własnej historii, literatury, wyznania i pamięć o przodkach. Rozmowy były często pytaniem wprost o przyszłość tożsamości i kondycji polskiej, ale także innych mniejszości narodowych na Litwie. Nieprzypadkowo wśród partnerów do rozmowy znalazły się osoby posługujące się przynajmniej trzema językami WKL (litewski, polski, rosyjski, karaimski, krymskotatarski, białoruski) i należące do mniejszości narodowych i wyznaniowych jak: Karaimi, Tatarzy, staroobrzędowcy. Ich życie i działalność są przykładem, że idee Rzeczypospolitej Obojga Narodów są wciąż aktualne, a każdego z nich bez wątpienia można nazwać Człowiekiem Pogranicza lub obywatelem WKL. Przekroczmy i my tę granicę, by się lepiej poznać i zrozumieć.

Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 rozmów z Wilniukami, kupili również:

„Łupaszka” „Młot” „Huzar” Działalności 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK 1944-1952
Druk na życzenie
Autorzy w efekcie długotrwałych badań opracowali pierwszą bodaj, tak szczegółową i dokładną monografię jednego z najważniejszych zgrupowań polskiej antykomunistycznej partyzantki okresu lat powojennych.
145,95 PLN
100 Testów z gramatyki angielskiej (POZIOM WG CEF: B2-C1)
Dystrybucja
100 TESTÓW Z GRAMATYKI ANGIELSKIEJ to doskonale znany uczniom, studentom i nauczycielom obszerny wybór egzaminacyjnych zadań testowych na poziomie od średniozaawansowanego do zaawansowanego.
69,00 PLN
Aby wybaczyć. Poradnik dla rodzin alkoholików
Dystrybucja
Inspiracją do napisania książki stały się cotygodniowe spotkania rodzin alkoholików w Ośrodku Terapii Uzależnień IPiN w Warszawie.
25,00 PLN
ARTETERAPIA w medycynie i edukacji
Druk na życzenie
Czy można już mówić o ukształtowaniu się zawodu arteterapeuty? – Jaki powinien być jego wzorzec (model) profesjonalny? – Na jakie podstawowe problemy napotykają w swojej pracy arteterapeuci, instytucje i osoby kształcące arteterapeutów?
53,00 PLN
Bajki pomagajki
Dystrybucja
Dlaczego nie warto marnować czasu na siedzenie przed komputerem? Jaką rolę w naszym życiu odgrywają zwierzęta i zjawiska atmosferyczne?
22,00 PLN
BAŁTYCKA DROGA i ŻYWY ŁAŃCUCH LWÓW-KIJÓW
Dystrybucja
**Krajowcy - jaki żal, że jest ich tak niewielu… Piotr Wdowiak, choć z Polski Centralnej rodem, z pewnością do nich należy. Już same nazwy miejsc, które odwiedził i opisał budzą wyobraźnię i dają miły sercu koncert w duszy: Kopciowo, Turmont, Birże, Krasław, Wędziagoła, a do tego Miłe Miasto - Lwi Gród i stepy akermańskie. Zapraszam do tej podróży. **Adam Hlebowicz****
30,00 PLN
Bibliotekarstwo szkolne. Teoria i praktyka. Tom I
Druk na życzenie
Podstawowy podręcznik dla wszystkich nauczycieli-bibliotekarzy.
36,75 PLN
Byłam opiekunką w Niemczech
Dystrybucja
Autorka pracowała w latach 2011-2012 w Niemczech jako opiekunka osób starszych w różnych regionach Niemiec i różnych rodzinach. Wyjechała mając ponad 60 lat, bez znajomości języka i kraju, do którego jedzie. Nigdy nie wykonywała też takiej pracy, gdyż z zawodu jest pedagogiem. Sama dzisiaj przyznaje, że było to szaleństwo, lecz okazało się,że potrzeba jedynie dużo odwagi i konsekwencji, by osiągnąć sukces.
18,00 PLN
Coś śmiesznego - bajki dla dorosłych
Dystrybucja
Jerzy Andrzej Masłowski – poeta, prozaik, dziennikarz. Autor sztuk teatralnych („Zaświaty, czyli czy pies ma duszę”, „Pożegnania ’68”), tomików poetyckich („Kiedy umiera anioł”, „Słońca” „Et in Arcadia Ego”), książek (m.in. „Skarb w jeziorze”,„Coś śmiesznego. Bajki dla dorosłych”) i tekstów piosenek (współpracuje z najwybitniejszymi kompozytorami i wykonawcami). Zafascynowany parapsychologią. Autor niepowtarzalny,którego twórczość pełna jest metafor, wieloznacznych skojarzeń, aluzji.Jak nikt inny potrafi zgłębić nasze dusze i skłonić do refleksji nad uciekającym zbyt szybko życiem.
24,00 PLN
CZOŁG T-55AM i pochodne (T-55AD-1M, T-55AD-2M, T-55AMS)
Dystrybucja
Ze wstępu: Wybór tego tematu jest dla mnie czymś oczywistym – czołg T-55AM, to typ wozu bojowego, który trwale wpisał się w mój życiorys. Moja służba wojskowa była przez 6 lat związana z „Meridami”. Spośród wielu typów czołgów z jakimi miałem do czynienia w służbie i poza nią, ten wspominam najmilej. Ilekroć zdarza mi się odwiedzać Muzeum Wojska Polskiego, tylekroć robi mi się ciepło na sercu widząc stojące tam maszyny tego typu. Czołgi T-55AM (wszystkich wersji) stanowiły wyposażenie Wojska Polskiego przez ponad 15 lat. Ich liczba – ponad 500 egzemplarzy sprawia, że nie powinno się przechodzić obojętnie obok tego typu czołgu1. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że pomimo, iż jest to modernizacja czołgu T-55, nie powinno się go traktować jak kolejną jego wersję, ale raczej jako nowy typ. Tym bardziej, że modernizacja ta to w znacznej części polska myśl techniczna – wybiegająca znacznie w przód przed swoją epokę.
51,20 PLN
Czołgista kontra ,,Biały Tygrys’’
Dystrybucja
Druga wojna światowa na Froncie Wschodnim.
30,00 PLN