Jesteś tutaj:
Strona główna »
Sztuka, muzyka, film, architektura »
IDIOM SAKRALNOŚCI W MUZYCE EUROPEJSKIEJ I JEGO CHARAKTERYSTYKA W PISARSTWIE BOHDANA POCIEJA
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

IDIOM SAKRALNOŚCI W MUZYCE EUROPEJSKIEJ I JEGO CHARAKTERYSTYKA W PISARSTWIE BOHDANA POCIEJA

Sztuka, muzyka, film, architektura

Cena: 29,43 PLN

Format: 148x210
Liczba stron: 178
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-939021-3-2
Autor: Grzegorz Miśkiewicz
Oprawa: miekka
Język: polski
Wydawnictwo: Self publishing


Dystrybucja
Dostępne w 24 godziny
Związek muzyki z liturgią sięga początków chrześcijaństwa. Pierwiastek muzyczny osadzony w samym rdzeniu liturgii, wypływający z jej charakteru, intensyfikuje i dynamizuje jej przebieg.

Liturgia, odsłaniając swoją świętość, wymaga szczególnych środków wyrazu, sytuowania słowa - pojmowanego w kontekście stwórczej rzeczywistości - w materii zdolnej do jego uwznioślenia i przenikania w rejony duchowości. Aby sprostać temu zadaniu sztuka muzyczna musi spełniać podstawowe kryterium, umożliwiające realizację zadania służenia liturgii – kryterium sakralności.
Na przestrzeni dwóch tysiącleci chrześcijaństwa wykształciły się formy w najwyższym stopniu spełniające wymóg muzycznego oparcia dla liturgii. Wzajemną relację muzyki i liturgii dyktuje dynamika rozwoju kulturowego, która od końca XVI wieku pogłębia dystans między rzeczywistością ziemską, materialną, a więc doczesną a rzeczywistością duchową, w jej religijnym aspekcie. Na gruncie muzycznym dochodzi do rozdźwięku w pojmowaniu roli, jaką muzyka ma spełniać na płaszczyźnie religijnej. Podkreślanie jej znaczenia, jako wartości samej w sobie, zaprzecza idei służebności, uprzystępniania Słowa Bożego, idei podstawowej w przypadku każdej muzyki związanej z liturgią. Pojawiają się zagrożenia związane z jednej strony z faktem skostnienia, nieprzystawalności do czasu obecnego, tradycyjnych środków wyrazu muzycznego sacrum, z drugiej brak jego nowych form, zdolnych przenikać pokłady duchowości współczesnego człowieka, przesiąkniętego wytworami kultury masowej. Nierzadko zaszczepione w ten sposób „wartości” przenosi on na teren świątyni, oczekując od obrzędu i towarzyszącej mu muzyki wywołania doznań dalekich od chrześcijańskiego „trzeźwego upojenia wiarą”.

Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: IDIOM SAKRALNOŚCI W MUZYCE EUROPEJSKIEJ I JEGO CHARAKTERYSTYKA W PISARSTWIE BOHDANA POCIEJA, kupili również:

100 Testów z gramatyki angielskiej (POZIOM WG CEF: B2-C1)
Dystrybucja
100 TESTÓW Z GRAMATYKI ANGIELSKIEJ to doskonale znany uczniom, studentom i nauczycielom obszerny wybór egzaminacyjnych zadań testowych na poziomie od średniozaawansowanego do zaawansowanego.
50,00 PLN
Aby wybaczyć. Poradnik dla rodzin alkoholików
Dystrybucja
Inspiracją do napisania książki stały się cotygodniowe spotkania rodzin alkoholików w Ośrodku Terapii Uzależnień IPiN w Warszawie.
25,00 PLN
Bibliotekarstwo szkolne. Teoria i praktyka. Tom I
Druk na życzenie
Podstawowy podręcznik dla wszystkich nauczycieli-bibliotekarzy.
36,75 PLN
Ćwiczenia testowe do części pisemnej. Olimpiada Języka Angielskiego.
Dystrybucja
"Ćwiczenia testowe do części pisemnej" to druga z serii książek opracowanych z myślą o osobach przygotowujących się do Olimpiady Języka Angielskiego. Publikacja stanowi zbiór typowych ćwiczeń wykorzystywanych w testach pisemnych wszystkich trzech etapów Olimpiady pogrupowanych według rodzajów zadań.
45,00 PLN
Daughter's Book - Samouczek. Część 1. Poziom A1-B2
Dystrybucja
Daughter's Book to niezwykły podręcznik, którego celem jest wyposażenie korzystającego z niego ucznia w minimum słownictwa niezbędnego do komunikacji, a nawet dyskusji w języku angielskim.
30,00 PLN
Daughter's Book - Samouczek. Część 2. Poziom B1-B2
Dystrybucja
Daughter's Book to niezwykły podręcznik, którego celem jest wyposażenie korzystającego z niego ucznia w minimum słownictwa niezbędnego do komunikacji, a nawet dyskusji w języku angielskim.
30,00 PLN
EMPLARIUM
Dystrybucja
Książka Roku 2012 w internetowym plebiscycie ,,Książka zamiast kwiatka". Magiczny kryminał.
37,00 PLN
FIBROMIALGIA
Dystrybucja
Choroby cywilizacyjne kryją w sobie nadal wiele tajemnic, zarówno w diagnostyce różnicowej, jak i w leczeniu czy wreszcie wyzdrowieniu/możliwości powrotu do pełnego zdrowia.
31,50 PLN
GÓRA BOGÓW ŚMIERCI
Dystrybucja
Jeśli widać światło, musi istnieć cień Do prowincjonalnego miasteczka przyjeżdża człowiek piszący pracę o sudeckich legendach. Zaprzyjaźnia się z córką właścicieli hotelu, w którym nocuje.
32,95 PLN
Gry szkoleniowe. Praktyczny przewodnik
Dystrybucja
Książka została wyróżniona w konkursie na Książę dla Trenera 2013! Celem tej książki jest zebranie i udostępnienie polskiemu czytelnikowi wiedzy o narzędziach szkoleniowych opartych o wykorzystanie gier.
35,00 PLN
KURA SALONOWA
Dystrybucja
Dostępne w 24 godziny
Tylko ludzie niezwykli, ludzie z wielką charyzmą, potrafią zainspirować innych do działania. Małgorzata Kotwica jest kobietą niezwykłą. Liderka łódzkiego Klubu ONA Agaty Młynarskiej, inicjatorka wielu akcji społecznych, współorganizatorka festiwali. Ambasadorka przedsiębiorczości.
20,00 PLN