Jesteś tutaj:
Strona główna »
Filozofia »
Siła i rozum. Studium mądrości
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

Siła i rozum. Studium mądrości

Filozofia

Cena: 16,00 PLN

Liczba stron: 148
Format: 148x210
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-940069-1-4
Autor: Gerard Jaryczewski
Oprawa: miekka
Język: polski
Wydawnictwo: Self publishing


Dystrybucja
Co to jest: mądrość? Odpowiedź wydaje się prosta: wystarczy sprawdzić choćby internetowy słownik języka polskiego sjp.pl, gdzie wymieniono aż pięć możliwych znaczeń. Wszystkie są właściwe w tym sensie, że można ich poprawnie używać w języku polskim. Rodzą się jednak pytania.

Czy znajomość tych znaczeń wystarczy, aby zrozumieć, czym jest mądrość? Czy wystarczy, aby zacząć poszukiwania i znaleźć mądrość? Czy pozwala wyjaśnić to niezwykłe uczucie, będące połączeniem wdzięczności i radości, które towarzyszy poznaniu trafnej sentencji mędrca?

Moim zdaniem, znajomość tylko podanych znaczeń nie wystarczy. Żadne z podanych nie pozwala przede wszystkim zrozumieć, co mieli na myśli przodkowie, gdy nazywali jakiegoś boga: bogiem mądrości, a nawet: samą mądrością. To nie jest bez znaczenia, bo chronologicznie rzecz biorąc, mądrość całościowo i pierwotnie była atrybutem boskim, a ludzkim – tylko wycinkowo i wtórnie. Przecież w mitach różnych kultur to bóg schodził na ziemię i przekazywał ludziom skrawek swojej mądrości, np.
dotyczącej rolnictwa lub poezji, a nie odwrotnie.

W tym studium staram się m.in. ustalić, czy mądrość istotnie pochodzi od Boga, i jak ją zdobywać.

Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię