Jesteś tutaj:
Strona główna »
Nauki humanistyczne »
EGO - socjologia jednostki. Inna wizja człowieka i konstrukcji podmiotu
Reprezentujesz księgarnię lub wydawnictwo? Skontaktuj się z nami!  Logowanie / Rejestracja

EGO - socjologia jednostki. Inna wizja człowieka i konstrukcji podmiotu

Nauki humanistyczne

Cena: 39,50 PLN

Format: 170x240
Rok wydania: 2004
Liczba stron: 292
ISBN: 83-88164-77-5
Autor: Kaufmann Jean-Claude
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa


Zagadnienie jednostki stanowi coś w rodzaju czarnej dziury w socjologii. Pomijanie tego problemu tworzy warunki, w których dochodzi do jałowego starcia między różnymi szkołami (determinizm przeciwstawiony wolności sprawcy), i sprawia, że próby analizy konkretnych powiązań są zdane na niepowodzenie.

Podkreślił to już Norbert Elias, twierdząc, że bez dekonstrukcji kategorii jednostki postęp jest rzeczą niemożliwą. Po opisaniu tego zagadnienia z perspektywy historycznej, Jean-Claude Kaufmann kontynuuje tę dekonstrukcję, szczegółowo badając społeczne wytwarzanie jednostek i ich zdolności do inicjatywy. Dawne, zaktualizowane pojęcie przyzwyczajenia umożliwia uświadomienie dynamiki wcielonych schematów operacyjnych. Wcielenie, o którym mówi się w wielu ujęciach teoretycznych, między innymi u Pierre'a Bourdieu, nie było nigdy przedmiotem ścisłej analizy. Jego analiza w pracy Kaufmanna prowadzi do kilku wielkich niespodzianek, takich jak to, że wcielenie zachodzi poza ciałem biologicznym, a interioryzacja jest wewnętrznie eksterioryzacją. Konfrontacja z habitusem w rozumieniu Bourdieu określa w nieoczekiwany sposób narzędzie analizy dążenia historii, zwłaszcza zaś indywidualizacji, jego zasadniczym czynnikiem jest bowiem historyczna różnica między habitusem a przyzwyczajeniami.
Ilość

Kontynuuj zakupy   do koszyka
Powiadom znajomego   Pokaż kartę produktu
Dodaj opinię

Klienci, którzy kupili: EGO - socjologia jednostki. Inna wizja człowieka i konstrukcji podmiotu, kupili również:

„Łupaszka” „Młot” „Huzar” Działalności 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK 1944-1952
Druk na życzenie
Autorzy w efekcie długotrwałych badań opracowali pierwszą bodaj, tak szczegółową i dokładną monografię jednego z najważniejszych zgrupowań polskiej antykomunistycznej partyzantki okresu lat powojennych.
145,95 PLN
Antropologia obrazu. Fotografia jako metoda, przedmiot i medium nauk społecznych
Druk na życzenie
Pionierska na gruncie polskim praca, ukazująca miejsce, rolę i znaczenie fotografii oraz innych mediów wizualnych w naukach społecznych. Całość tej problematyki określa Autor tytułowym mianem antropologii obrazu i sytuuje wysoko w hierarchii dyscyplin wiedzy zajmujących się nauką o społeczeństwie.
60,00 PLN
Domy jednorodzinne. Konstruowanie i obliczanie
Druk na życzenie
W książce ujęto całość zagadnień dotyczących projektowania konstrukcyjnego i wykonawstwa w budownictwie jednorodzinnym w świetle obowiązujących norm i przepisów budowlanych.
61,95 PLN
Kultura organizacyjna w bibliotekach
Druk na życzenie
W książce ==Zarządzanie przez jakość== John Bank napisał „Ludzie wybierają tylko te restauracje, które w pełni odpowiadają ich oczekiwaniom, robią zakupy w sklepach, które zaspokajają ich potrzeby. Wybierają linie lotnicze, które zapewniają uprzejmą, sprawną obsługę”. Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do bibliotek. Przebywa się w tych bibliotekach, które są przyjazne użytkownikowi, natomiast te, które budzą niepokój odwiedzane są bardzo rzadko lub wówczas, gdy wyczerpały się inne możliwości skorzystania z danej książki.
35,70 PLN
Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków
Druk na życzenie
Omawiane w ksiażce systemy oczyszczania ścieków są przeznaczone dla peryferyjnych osiedli dużych miast, miasteczek i wsi.
82,95 PLN
Obrabiarki i urządzenia w stolarstwie
Druk na życzenie
Książka zatwierdzona przez Ministra Edukacji Narodowej jako podręcznik dla uczniów klas II zasadniczej szkoły zawodowej o zawodach: stolarz, stolarz galanterii drzewnej oraz stolarz-tapicer.
69,30 PLN
Ochrona budynków przed korozją biologiczną
Druk na życzenie
W książce przedstawiono zagadnienia związane z ochroną budynków przed korozją biologiczną.
61,95 PLN
Polska. Ale jaka?
Książka analizuje dylematy polskiej transformacji w ujęciu czołowych przedstawicieli socjologii, politologii, historii i ekonomii (Janusza Tazbira, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Antoniego Z. Kamińskiego, Andrzeja Kojdera, Mieczysława Kabaja i in.).
31,50 PLN
Projektowanie konstrukcji żelbetowych
Druk na życzenie
W książce omówiono stosowane obecnie w Europie i w Polsce metody projektowania elementów konstrukcyjnych i wybranych ustrojów żelbetowych.
84,00 PLN
Rozważania o historii śmierci
Z wielkim zaskoczeniem obserwowałem, jak olbrzymiego znaczenia nabrały we współczesnej wrażliwości odwiedziny na cmentarzu, cześć oddawana zmarłym, kult grobów. Co roku z nadejściem listopada byłem pod wrażeniem migracyjnej fali, przywodzącej tłumy pielgrzymów na miejskie i wiejskie cmentarze.
31,00 PLN