Wprowadzenie
Po 15 latach reform gospodarczych Polska odniosła sukces. Stała się członkiem Unii Europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że wejście Polski do UE zwiększy w sposób bezprecedensowy szanse gospodarczego i cywilizacyjnego rozwoju naszego kraju. Ekonomiści jednak mają obowiązek dokonać chłodnej i rzeczowej oceny zachodzących w gospodarce procesów. Dlatego w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym została zorganizowana konferencja, na której autorzy wygłaszanych referatów starali się odpowiedzieć na pytanie: na ile wejście Polski do Unii Europejskiej ułatwia, a na ile komplikuje prowadzenie polityki gospodarczej?
Formułując taki tytuł konferencji, skłoniliśmy autorów referatów, które stały się rozdziałami niniejszej książki, do uwzględnienia w swych analizach także kosztów wejścia Polski do UE. Mimo tego "zabiegu", z treści przedstawionych na konferencji referatów wyłonił się obraz jednoznaczny. Wejście Polski do Unii Europejskiej jest bezprecedensową szansą uzyskania dostępu do dużych środków finansowych i wieloletnich doświadczeń Unii, mówiących o tym, jak najlepiej je wykorzystać.
Książka jest skierowana nie tylko do profesjonalnych ekonomistów, ale także do szerszego grona czytelników. Mówi bowiem o problemach, na temat których formułowane są często bardzo wyraziste opinie, nie zawsze odzwierciedlające rzeczywistość. Dlatego chcieliśmy w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym, by najważniejsze zagadnienia gospodarcze, związane z naszym wejściem do Unii, zostały przedstawione obiektywnie przez ekonomistów, których specjalność stanowią omawiane w kolejnych rozdziałach książki zagadnienia.