Autorzy książki postawili sobie następujące pytania. Jakie warunki są niezbędne do zapewnienia w Polsce, w średnim okresie, wysokiego tempa wzrostu gospodarczego? Jakie czynniki sprzyjają ich spełnieniu, a jakie okoliczności utrudniają ich realizację? Jakie wiążą się z tym problemy dla polityki gospodarczej? Ażeby odpowiedzieć na te pytania, dokonano wielostronnej analizy różnorodnych czynników, które w okresie kilkuletnim mogą mieć istotny wptyw na tempo wzrostu w gospodarce polskiej.
Rozpatrzono czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, podażowe i popytowe. Wiele uwagi poświęcono sprawom wiążącym się ze wzrostem majątku trwałego i niezbędnym przekształceniem jego struktury, z wynikającymi stąd potrzebami inwestycyjnymi oraz możliwością ich finansowania ze źródeł wewnętrznych i bezpiecznych źródeł zagranicznych. Omówiono też najważniejsze kwestie związane z inwestycjami w kapitał ludzki. Rozpatrzono warunki zapewnienia równowagi makroekonomicznej - wewnętrznej i zewnętrznej. Wskazano związane z tym problemy polityki fiskalnej i polityki pieniężnej. Omówiono główne kierunki ewolucji polskich finansów publicznych, wskazując jej spodziewany wpływ na warunki dalszego rozwoju gospodarczego. Określono też pożądane kierunki rozwoju działalności banków.
Istotne miejsce w książce zajmują kwestie związane z uzależnieniem przyszłego tempa wzrostu gospodarczego w Polsce od możliwości sprostania konkurencji międzynarodowej i dostosowania się do procesów globaliza-cyjnych. Wskazano też najważniejsze problemy rozwojowe wiążące się z przygotowywanym przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.